آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

تمیز ترین کشورهای دنیا

24 آذر ، 1398
یاسمین سیر

معمولا همه ما قبل از سفر به مقصد گردشگری مورد نظرمان وضعیت آب و هوایی و زیست محیطی آنجا را بررسی می کنیم.  یاسمین سیر در این مطلب قصد دارد پاک ترین و تمیزترین کشورهای دنیا را به شما معرفی کند با ما همراه باشید.

یکی از بهترین روش ها برای مشخص شدن تمیزترین کشورها در جهان مراجعه به شاخص عملکرد و زیست محیطی (EPI) است. پروژه ای که توسط دانشگاه Yale و دانشگاه کلمبیا انجام شده است.EPI یک عدد است که با توجه به پارامترهای محیطی از جمله آلودگی آب و هوا، فاضلاب ها و ترکیب آنها به یک عدد دست پیدا می کنند و با آن وضعیت زیست محیطی کشورها را مشخص می کنند. 

با توجه به داده های جمع آوری شده در سال 2019 ، ده کشور تمیز دنیا به شرح زیر هستند :

 1. سوئیس:
  سوئیس درصدر تمیزترین کشورهای جهان با EPI 84/42 قرار دارد . این منطقه به علت داشتن جنگل های انبوه، حیات وحش و آب تمیز و سالم معروف است.
  سوئیس در اروپا غربی واقع شده  ، با آلمان از شمال با ایتالیا از جنوب با فرانسه از غرب و با اتریش را از شرق همسایگی دارد. جمعیت این کشور 8 میلیون برآورد شده است. مردم این کشور با یکی از زبان های آلمانی، فرانسوی،ایتالیایی و رومانش صحبت می کنند. شایان ذکر است که این کشور پررونق یکی از پایین ترین میزان جرایم را در میان کشورهای توسعه یافته دارا می باشد.همچنین این منطقه دارای آب و هوای ایده آل است. گرچه چهارفصل دارد ولی آب و هوای سوئیس هیچ گاه خیلی سرد یا بیش از حد گرم نمی شود، بنابراین در سراسر سال میزبان گردشگران می باشد. سوئیس به خاطر چشم اندازهای زیبایش معروف است. این مکان به عنوان تمیزترین جای زمین است که 1500 دریاچه دارد و هرکدام کمتر از 10 مایل از هم فاصله دارند.

  اگر قصد سفر به این کشور زیبای اروپایی توسط تور سوئیس داشتید در ابتدا باید برای اخذ ویزای سوئیس اقدام کنید که مراحل خاص خود را دارد و ما در مقاله های پیشین به طور مفصل  راجع به آن صحبت کردیم.

  تمیز ترین کشورهای دنیا

 2. فرانسه :
  فرانسه در رتبه دوم تمیزترین کشورهای جهان با EPI  ، 83/95  قرار گرفته است. جمیعت این کشور 62 میلیون نفر است با این حال مردم این منطقه تاثیر منفی بر روی تمیزی محیط ندارند. این منطقه امتیاز بالایی در کیفیت هوا ، بهداشت آب و شیلات دارا می باشد. علیرغم اینکه فرانسه کشور صنعتی می باشد ولی 79 درصد از انرژی برق به انرژی هسته ای وابسته است و همین موضوع باعث شده که میزان انتشار دی اکسید کربن آن در محیط کم باشد.
  فرانسه نه تنها جز تمیزترین کشورهای  جهان است بکله بهترین مقصد از نظر گردشگران در جهان می باشد. بیش از 83 میلیون نفر توریست خارجی سالانه از فرانسه دیدن می کنند. این کشور 37 میراث جهانی دارد ، همچنین قلعه های تاریخی ، موزه ها و پارک ها و باغ های زیبایی نیز دارا می باشد.

  تمیز ترین کشورهای دنیا

 3. دانمارک :
  دانمارک در رتبه ی سوم تمیزترین کشورهای جهان با EPI ، 81/606  قرار گرفته است. جمعیت کلی این کشور 5/754/356 نفر می باشد.این کشور در جنوبی ترین بخش اسکاندیناوی قرار دارد و شامل فنلاند ، نروژ و سوئد می باشد. دانمارک جز یکی از تمیزترین کشورهای جهان است و دومین کشور شاد در جهان می باشد. علاوه بر این یکی از بهترین مقاصد برای گردشگران می باشد قدیمی ترین برج اروپا و رصدخانه را در این کشور پیدا خواهید کرد. همچنین یکی از بهترین شهربازی های جهان Tivoli Garden در این کشور قرار دارد.

  تمیز ترین کشورهای دنیا

 4. مالت :
  مالت چهارمین کشور تمیز جهان در سال 2019 با EPI ، 8090 می باشد . اغلب بخش های کشور شاخص بالایی در کیفیت هوا دارند . این کشور مقصد جالبی برای گردشگری است. به لطف داشتن سواحل بکر و زیبا در فصل گرما و تا اواسط پاییز منطقه مناسبی برای گردش می باشد.

  تمیز ترین کشورهای دنیا
 5. سوئد:
  سوئد پنجمین کشور تمیز دنیا با EPI ، 80/51 می باشد. این منطقه جز اسکاندیناوی است و تمامی مناطق اسکاندیناوی 3 ویژگی مهم دارند: 1- تمیز 2- آرام 3- توسعه یافته . این کشور 9/1 میلیون نفر جمعیت دارد. دولت سوئد برای حفظ محیط زیست پاک از طریق افزایش سرسبزی اقدام کرده است. این کشور دارای آب و هوای تمیز و شامل جنگل ها و دریاچه های فراوان می باشد. این منطقه دارای سیاست هایی برای بازیافت زباله نیز می باشد و یکی از کشورهایی است که بیشترین بازیافت زباله را نیز دارا می باشد. سوئد به خاطر خیابان های عاری از زباله، حداقل آلودگی هوا و امکانات بهداشتی شما را به سوی خود هدایت می کند.

  تمیز ترین کشورهای دنیا

 6. بریتانیا:
  بریتانیا نیز یکی از تمیزترین کشورهای جهان است. این منطقه در رتبه ی 6ام با EPI ، 79/89 قرار دارد. این کشور جایگاه بالایی در آب آشامیدنی و بهداشت دارا می باشد. رتبه بالایی در شاخص کیفیت هوا دارا می باشد. بریتانیا شامل 4 کشور انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی می باشد. جمعیت این منطقه 63/1 میلیون نفر است و 8/1 میلیون نفر در لندن پایتخت بریتانیا زندگی می کنند. این کشور دارای چشم انداز با شکوه ، دره های کم ارتفاع و کوه های شیب دار می باشد. 6امین کشور پربازدیدکننده جهان است. این منطقه 28 میراث جهانی دارد که قدمت آن به قرون وسطی برمیگردد.

  تمیز ترین کشورهای دنیا

 7. لوگزامبورگ:
  لوگزامبورگ در رتبه ی 7ام تمیزترین کشور جهان با EPI ، 79/12 قرار گرفته است. این کشور کوچک اروپایی توسط بلژیک،فرانسه و آلمان احاطه شده است.این منطقه کمتر از 600/000 نفر جمعیت دارد. بیشتر بخش های این کشور روستایی هستند. شمال این کشور جنگل های انبوه و پارک های طبیعی دارا می باشد.

  تمیزترین کشورهای دنیا

 8. اتریش :
  در جایگاه 8ام تمیزترین کشور جهان با EPI ، 78/97 قرار دارد. این کشور در اروپای مرکزی واقع شده است، یک کشور محصور در خشکی است به همین علت تمیز مانده است البته یکی از نگرانی های جهانیان در مورد زباله های اقیانوسی است که این منطقه از این نظر ایمن است. این کشور آلمانی زبان 8/75 میلیون جمعیت دارد.

  تمیز ترین کشورهای دنیا

 9. ایرلند:
  این کشور جز 10 کشور تمیز در جهان با EPI ، 78/77  می باشد. ایرلند یک کشور سرسبز که در شمال غربی اروپا واقع شده است. این کشور علاوه بر تمیز بودن دومین جزیره بزرگ در جهان است. جمعیت این منطقه 6/4 میلیون نفر می باشد. این کشور مکانی مناسب برای اسب سواری ، گلف ، قایقرانی و کاوش در جزایر است.

  تمیز ترین کشورهای دنیا

 10. فنلاند :
  این کشور جز کشورهای اسکاندیناوی است و در رتبه 10ام تمیزترین کشورهای جهان با EPI 78/64  می باشد. این کشور به خاطر جنگل های مرتفع مشهور است و مناظر طبیعی شگفت انگیز دارا می باشد. در سال 2019 ، 6/6 میلیون نفر گردشگر از این کشور بازدید کرده اند.

  تمیز ترین کشورهای دنیا

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی