آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

هولی(Holi) جشنواره رنگ هند

02 آبان ، 1398
یاسمین سیر

شاید با شنیدن نام جشنواره و فستیوال فقط به یاد سالن های رسمی با مهمانان رسمی و کت و شلواری بیفتید. اما در بعضی از کشورها مثل هند جشنواره هایی مثل جشنواره رنگ برگزار میگردد که جزء کثیف ترین و مهیج ترین جشنواره های دنیا می باشد.نام این جشنواره ، جشنواره رنگ هولی می باشد که سالانه گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای شرکت در این جشنواره به این کشور سفر می کنند . با یاسمین سیر همراه باشید تا سری به این جشنواره پرهیجان بزنیم.

جشنواره هولی پیروزی خیر بر شر را جشن میگیرد به ویژه سوزاندن و از بین بردن شیطان به نام هلیکا را گرامی می دارد. این جشنواره با کمک رهبر هندو، لرد ویشنو برپا شده است. هولی که در واقع جشنواره رنگ هاست نام خود راز از علاقه ی بچگی لرد کریشنا که دوست داشت با دختران دهکده رنگ بازی و آب بازی کند ، گرفته شده است.در مناطقی از هند ، هولی به عنوان یک جشنواره بهاری جشن گرفته می شود تا برای فصل برداشت شکرگذاری کنند. 

هولی(Holi) جشنواره رنگ هند
زمان برگزاری جشن هولی :

روز بعد از ماه کامل دو مارس هر سال زمان جشن گرفتن هولی می باشد. این جشنواره یک روز زودتر در غرب بنگال و اودیشا برگزار میگردد.

مکان برگزاری جشن هولی :

بزرگترین جشن سنتی هولی در ماتورا و ریندوان که حدود 4 ساعت با دهلی فاصله دارد و گمان می شود مکانی است که لرد کریشنا در آن بزرگ شده است برگزار میشود.
 رعایت کردن مسائل ایمنی به دلیل رفتار تند و زننده ی مردان محلی باعث نگرانی زنان در این مناطق است و بهتر است شما همراه یک تور به این مناطق سفر کنید. جشن هولی در بیشتر مناطق هند برگزار میگردد، اما در بعضی از مکان ها نسبت به سایرین پررنگ تر است.Rajasthan یکی از محبوب ترین مقاصد جشن هولی برای توریست های خارجی است، مخصوصا مناطقی مثل پوشکار و جیپور.

هولی(Holi) جشنواره رنگ هند
چگونگی جشن گرفتن هولی :

مردم در طول روز بر روی صورت همدیگر با پودرهای رنگی ، رنگ می پاشند، زیر آب پاش ها می رقصن و Bhang( خمیر ساخته شده از گیاه شاهدانه) همچنین به عنوان سنتی از این جشن می باشد و مورد مصرف قرار میگیرد. برنامه های ویژه هولی با موسیقی ، رقص های باران و رنگ ها در شهرهای بزرگ هند مخصوصا دهلی و بمبئی برگزار میگردد.

مراسمی که انجام می شود :

تاکید مراسم هولی بر سوزاندان شیطان هولیکا است. در آستانه هولی یک آتش بزرگ روشن می کنند که به آن Holika dahan  میگویند و همچنین اجرای مراسم مخصوص در اطراف آتش دارند ، آواز میخوانند و می رقصند و سه بار دور آتش راه می روند.

در بعضی از مناطق هند ، مردم بر روی ذغال سنگ های داخل روی آتش راه می روند! این سوختن مقدس شمرده می شود. یکی از مناطقی که در آن این مراسم برگزار می شود روستای ساراس نزدیک سورات در گجرات است.

برادر هولیکا که ظاهرا می خواسته پسر خود را ، پراهلاد ، را به علت پیروی نکردن از او بسوزاند پراهلاد به جای او از لرد ویشنا پیروی کرده است. هولیکا در حالیکه که پراهلاد را بر پایش نشانده بود در وسط آتش نشست  به این علت که هولیکا تصور داشت که نمی سوزد ولی در عوض پراهلاد هیچ اتفاقی برایش نیفتاد به علت ارادت او به لرد ویشنا از او محافظت شد ولی هولیکا در آتش سوخت و ذغال شد.

یک کشیش در دهکده فالن در نزدیکی ماتورا در اوتارپرادش، می گوید که روستای وی جایی است که در واقع داستان اساطیری هولیکا رخ داده است. ظاهرا کاهنان محلی صدها سال در میان آتشی که در آنجا خنثی نشده است ، قدم می زدند. 

از آنجایی که آنها صدمه ای نمی بینند، آنها نمادی از پراهلاد تجسم می شوند . در حالی که خود کشیش اعتراف کرده که یک دوره طولانی مدت مراقبه و آمادگی را انجام می دهد. برخلاف بیشتر جشنواره هایی که در هند برگزار می شود در مراسم هولی هیچ مراسم مذهبی برگزار نمیگردد و فقط یک روز برای تفریح است.

هولی(Holi) جشنواره رنگ هند                                                             

 هولی در اودیشا و غرب بنگال


مشابه هولی ، جشن های Doljatra در غرب بنگال و اودیشا به لرد کریشنا اختصاص دارد. این جشنواره عشقی را که کریشنا در آن روز به رادا ابراز کرده است جشن می گیرد. بتهای رادا و کریشنا در تالارهای مخصوص تزئین شده قرار دارند. این بت ها نیز با پودرهای رنگی تزئین می شوند.

در زمان جشن توقع چه چیزی را دارید ؟

اگر نمی خواهید خیس و کثیف باشید هولی گزینه ی مناسبی برای شما نمی باشد زیرا این یک جشن کثیف و لذت بخش است. شما در آخر آغشته به رنگ خواهید بود برخی از آنها به راحتی شسته نمی شوند، بنابراین حتما لباس های قدیمی بپوشید.همچنین توصیه می شود که از قبل روغن نارگیل به پوست خود بزنید تا رنگ ها جذب پوست نگردد.

اطلاعات امنیتی هولی :

از آنجا که هولی فرصتی برای نادیده گرفتن هنجارهای اجتماعی فراهم می کند معمولا مردان از آن سواستفاده می کنند و به بی احترامی تبدیل می شود. زنان مجرد باید از بیرون رفتن به تنهایی در طول هولی جلوگیری کنند. چون ممکن است با رفتارهای بسیار بی ادبانه روبرو شوند.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی