آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

نکاتی در مورد جت لگ یا پرواز زدگی

22 مهر ، 1398
یاسمین سیر

اگر شما قصد دارید که تعطیلات خود را در یک مکان دور دست بگذرانید حتما پدیده ی جت لگ یا پرواز زدگی را تجربه خواهید کرد که این امر میتواند بر روی خواب و هوشیاری شما تاثیر گذار باشد.با آژانس مسافرتی یاسمین سیر همراه باشید تا با این موضوع و راه های مقابله با جت لگ آشنا شوید. سالها جت لگ صرفا حالت ذهنی محسوب میشد،اکنون مطالعات نشان داده اند که این وضعیت در واقع به علت عدم تعادل  در ساعت بیولوژیکی طبیعی بدن است که در اثر سفر به مناطق زمانی مختلف ایجاد میشود،اصولا بدن ما با چرخه 24 ساعته ای به نام ریتم شبانه روزی کار میکند،این ریتم ها با افزایش و افت شدید دمای بدن ،سطح پلاسما هورمون های خاص و سایر شرایط بیولوژیکی اندازه گیری می شود.همه این ها تحت تاثیر قرار گرفتن در معرض نور خورشید است و به زمان خواب و بیدار شدن کمک میکند. 

هنگام سفر به منطقه زمانی جدید،ریتم های شبانه روزی ما آهسته تنظیم می شوند و برای چندین روز در برنامه اصلی زیست شناسی خود باقی میماند. این امر باعث میشود بدن ما به ما بگوید زمان خواب است ، وقتی که واقعا نیمه بعد از ظهر است،یا باعث میشود که بخواهیم بیدار بمانیم در صورتی که اواخر شب است ، این تجربه به عنوان جت لگ شناخته میشود. 

نکاتی در مورد جت لگ یا پرواز زدگی

درمــــان:

برخی از تنظیمات رفتاری ساده قبل ،حین و بعد از رسیدن به مقصد میتوانند به حداقل رساندن برخی از عوارض جانبی جت لگ به شما کمک کند:

📌 پروازی را انتخاب کنید که امکان ورود به مقصد جدید را در اوایل عصر داشته باشید اگر عادت دارید در روز چرت بزنید بیش از دو ساعت نخوابید .

📌 چند روز قبل از سفرتان مقداری زودتر به رختخواب بروید و زودتر از خواب بیدار شوید.

📌 بعد از سوار شدن به هواپیما ،ساعت خود را به منطقه زمانی مقصد تغییر دهید. 

📌 حداقل 3 تا 4 ساعت قبل از خواب از نوشیدن الکل و کافئین خودداری کنید.هر دو به عنوان محرک عمل میکنند و از خواب جلوگیری میکنند.

📌 به محض رسیدن به مقصد ، از خوردن وعده غذایی سنگین خودداری کنید.

📌 از هرگونه ورزش سنگین نزدیک به زمان خواب خودداری کنید.

📌 برای کمک به کاهش سرو صدا و جلوگیری از نفوذ نور گوش ها و چشم های خود را ببندید.

📌 برخلاف تصور رایج،نوع غذاهایی که میخوریم هیچ تاثیری در به حداقل رساندن جت لگ ندارند.

به گفته کارشناسان ،استرس مسئله ی دیگری است که میتواند به بی خوابی منجر شود. دو حالت استرس مرتبط با مسافرت عبارتند از :

  1. حالت شب اول که به علت خوابیدن در محیطی جدید و ناآشنا اتفاق می افتد.
  2. به علت نگرانی که ممکن است شما را از خواب بیدار کند مثلا سروصدای راهرو یا زنگ در .


در سفر بعدی خود این نکات را رعایت کنید تا از استرس ناشی از سفر و بی خوابی جلوگیری کنید.

📌 وسایلی را از خانه خود مانند تصویر خانواده ،بالشت مورد علاقه،پتو خود را به همراه بیاورید تا احساس حضور در یک محیط جدید راحت را داشته باشید. 

📌 اتاق خود را برای اختلالات احتمالی خواب که ممکن است از آن جلوگیری شود بررسی کنید . به عنوان مثال ، تابش نور خورشید ،سروصداو...

فضای خواب:

رایج ترین عناصر محیطی که روی خواب تاثیر میگذارد ،سرو صدا،سطح خواب،دما یا آب وهوا و ارتفاع است.

سروصدا:

همه ما تجربه کرده ایم که صدای چکه ی آب ،پارس سگ باعث بهم ریختن خواب ما شده اند .کارشناسان معتقد هستند که شدت،ناگهانی و منظم بودن صدا بر خواب ما تاثیر میگذارد.صداهایی در حد 40 دسی بل یا 70 دسی بل به طور کلی ما را بیدار میکنند. جالب اینجاست که نبود صدای آشنا میتواند خواب را مختل کند. ساکنان شهر ممکن است بدون صدای ترافیک آشنا نتوانند بخوابند یا مسافران ممکن است بدون صدای تیک تاک ساعت خانه هایشان به سختی به خواب بروند. برخی از سرو صدا ها گرچه در ابتدا آزار دهنده هستند اما به تدریج میتوان آنها را نادیده گرفت و به دنبال آنها امکان خوابیدن وجود دارد.مطالعات نشان میدهد که مردم میتوانند حدود یک هفته به صداهایی مانند ترافیک شهر عادت کنند،با این حال سروصدا هایی مثل گریه کودک ،صدا کردن شخص به نام خود عموما باعث میشود شخص بیدار شود .

سطح خواب :

افراد هنگام خوابیدن افقی خواب بهتری را تجربه خواهند کرد پس به حالت و سطح خواب خود دقت داشته باشید. 

دما،آب و هوا :

شرایط آب و هوایی مساعد برای هر فرد متفاوت است ولی به طور کلی ، اختلال خواب در ارتفاعات 13200 پا یا بیشتر ،افزایش می یابد.تصور میشود که این اختلال ناشی از کاهش سطح اکسیژن و تغییرات تنفسی می باشد.بیشتر افراد تقریبا 2 تا3 هفته طول میکشد تا با ارتفاع جدید تنظیم شوند.

راه های مقابله با جت لگ:

رفتاری: اصلاح رفتار و مصرف قرص های خواب هر دو اقدامات معمول و پذیرفته شده ای هستند که برای به حداقل رساندن برخی از اختلالات خواب استفاده میشوند. همانطور که گفته شد،رفتارهای خاص میتواند به بدن شما کمک کند تا در مناطق زمانی جدید و محیط جدید بهتر تنظیم شود. اگرچه هیچ تضمینی برای خواب سریع و سالم وجود ندارد،کارهای ساده در هنگام سفر ممکن است به شما کمک کند کیفیت استراحت لازم برای شروع روز را داشته باشید.

دارویی:بر طبق نظر سنجی بسیاری از مردم برای خواب راحت از داروهای خواب استفاده میکنند  ولی باید این را در نظر داشته باشید که داروهای خواب به جت لگ کمکی نمیکنند. قبل از امتحان کردن حتما در مورد استفاده از قرص های خواب با پزشک خود مشورت کنید. 

استفاده از ملاتونین: ملاتونین یک هورمون طبیعی ترشح شده در انسان است که بر ریتم شبانه روزی بدن تاثیر میگذارد. شواهدی وجود دارد که نشان میدهد که در طول روز ،ملاتونین تمایل به خواب را افزایش میدهد،اما در شب بر میزان خواب بی تاثیر است.در حال حاضر ملاتونین تا حد زیادی در فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی موجود میباشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی