آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

جشنواره سونگکران یا جشنواره آب بازی تایلند

20 مهر ، 1398
یاسمین سیر

سونگکران که به جشنواره آب بازی تایلند گفته می شود همه ساله برای شروع سال جدید برگزار میگردد. این جشنواره بزرگترین جشنواره تایلند و یکی از وحشی ترین جنگ های آبی در جهان به شمار می رود. با یاسمین سیر همراه باشید تا توسط تور تایلند سفری به تایلند داشته باشیم و از این جشنواره لذت ببریم.

به همراه خود لپ تاپ ، گوشی هوشمند ، پاسپورت و... نداشته باشید چرا که هیچ کدام از وسایلتان از این جشن جان سالم به در نمی برد اگر نزدیک به مکان هایی هستید که جشن در آنجا برگزار میگردد تا 3 روز به همراه خود وسایلی که گفته شد را نیاورید. خوشبختانه خیس شدن در طول جشنواره با دمای گرم ماه آوریل همزمان شده و بسیار لذت بخش است. 

به طور کلی جشنواره آب تایلند نمادی از پاکی ، تصفیه و شروعی تازه می باشد . خانه ها تمیز می شوند و تمامی مجسمه های بودا که در خیابان هستند توسط آب معطر گلها شسته می شوند. بزرگان با ریختن آب روی دستشان مورد احترام قرار می گیرند.

در جاهایی مثل چیانگ مای ، از دیدن یک رژه طولانی از مسجمه های بودا لذت خواهید برد. پاشیدن آب به روی افراد نمایان گر شستن افکار بد و اعمال بد می باشد و در سال جدید خوش شانسی می آورد . گاهی اوقات از آتش نشانی ها برای پاشیدن نعمات نیز استفاده می کنند.

سونگکران در تایلند مطمئناً یکی از مطبوع تررین جشنواره ها در آسیا می باشد.جشنواره آب تایلند به مدت 3 روز از 13 آوریل آغاز میشود و در 15 آوریل به پایان می رسد. مراسم افتتاحیه از صبح 13 آوریل آغاز می شود.

اگرچه این جشنواره به طور رسمی تنها سه روز طول می کشد ، ولی بسیاری از مردم کار خود را ترک می کنند و برای 6 روز این جشن را ادامه می دهند به خصوص در مکان های توریستی مانند چیانگ مای و پوکت . حتی گاهی زودتر از این تاریخ نیز آمادگی داشته باشید. کودکان هیجان زده ممکن است چند روز قبل از شروع رسمی جشنواره نیز شما را خیس کنند. اگرچه مرکز شهر سونگکران در حوالی شهر قدیمی در چیانگ مای قرار دارد، اما در بانکوک ، پوکت و سایر مناطق توریستی جشن های گسترده ای خواهید یافت.

در برخی از مناطق و شهرهای کوچک این مراسم بیشتر سنتی برگزار میگردد و بر فعالیت معابد تکیه دارد. برای یک بازدید سنتی تر می توانید از منطقه ایسان دیدن کنید.

جشنواره سونگکران یا جشنواره آب بازی تایلند

3 قانون مهم:

 • بعد از غروب آفتاب آب بازی نکنید، افرادی را خواهید دید که این کار را انجام می دهند ولی در واقع اشتباه می کنند.
 • بر روی راهبان ، خانم های باردار و نوزادان آب نپاشید.
 • پیراهن و لباس خود را از تن درنیاورید. در طول جشن سونگکران در سال 2016 یک مرد بریتانیایی به دلیل درآوردن پیراهن خود دستگیر شد.

نکات :

 • شما خیس می شوید ، خیلی خیس! فقط راهبان ، زنان باردار از پاشیدن معارف هستند. مهم نیست که چقدر رضایت دارید یا چه وسایلی به همراه دارید ، به محض خروج از اتاق امکان دارد مورد حمله کارمندان هتل نیز قرار بگیرید.
 • یا همه چیز را ضد آب کنید یا تمام اشیا با ارزش خود را در هتل قرار دهید.
 • ظرفیت حمل و نقل به چیانگ مای محدود است برای رسیدن به این مکان باید زودتر اقدام کنید.
 • پابرهنه نباشید. با وجود ممنوعیت شکستن بطری ولی شیشه های شکسته در همه جا پراکنده می شوند.
 • شادابی مستی بخش بزرگی از جشنواره آب تایلند است . انتظار می رود مردم در خیابان ها برقصند و بنوشند . دولت محلی چیانگ مای رفتار مست را سرکوب می کند و حتی حق جریمه هم دارند.
 • نگرش خوبی داشته باشید ، تایلندی ها می خواهند با پاشیدن آب شما را سرگرم کنند ، ناراحت نشوید اگر قصد شرکت در برنامه را ندارید بیرون نروید.
 • یک سطل آب تهیه کنید ، تعداد زیادی سطل رایگان دور و اطراف خود پیدا خواهید کرد ، به سطل خود یک طناب ببندید تا بتوانید سریع تر از آب پرش کنید.
 • مراقب باشید رانندگی در هنگام مستی یک مشکل جدی در طول سونگکران است. عابران پیاده مرتبا با وسایل نقلیه برخورد می کنند. هنگام عبور از خیابان یا هنگام ایستادن در تقاطع ها ، مراقب باشید.
 • اگرچه پاشیدن آب برای همه سرگرم کننده است ولی به یاد داشته باشید که این یک جشنوراه مذهبی است. اگر به معبد رفتید احترام کافی را نشان دهید.

خوش آمد گویی و تبریک :

بعد از پاشیدن آب Sah Wah Dee Pee Mai که به معنای سال نو مبارک است می تواند به عنوان یک تبریک اساسی در هنگام این جشن باشد.

آئین مذهبی :

در کنار پاشیدن یا ریختن آب ، ممکن است معدودی از افراد محلی پودر سفید بپاشند معمولا این پودرها بر روی گونه و پیشانی بورس می شوند. به صورت نمادین این کار باعث می شود که بدشانی دور شود. یکی دیگر از آیین های قدیمی سونگکران اتصال رشته های برکت به مچ دست افراد است . اگر کسی با رشته هایی به سمت شما آمد مچ دست و کف دست خود را به سمت آسمان بگیرید.

پوشیدن لباس های رنگارنگ یک سنت در این جشن می باشد. توریست ها و افراد محلی اغلب برای این جشن از پیراهن های گلدار استفاده می کنند .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی