آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

مراسم مذهبی سماع استانبول

12 مرداد ، 1398
یاسمین سیر

استانبول نه تنها شهری توریستی است و سالانه گردشگران زیادی از طریق تور استانبول به دلیل جاذبه های گردشگری استانبول به این شهر سفر می کنند بلکه در این شهر انسان ها نیز جزء جاذبه  محسوب میشوند و سالانه گردشگران زیادی برای دیدن از مراسم مذهبی سماع استانبول به این شهر سفر می کنند. در این مقاله یاسمین سیر می خواهیم برای شما از مراسم مذهبی سماع استانبول بگوییم با ما همراه باشید.

مراسم مذهبی سماع در استانبول :

مراسم سماع یا صوفی یک سمبلی از وصال به خداوند است و شامل عناصر مذهبی با قوانین پیچیده می باشد.زمانی که این مراسم فقط مختص به مولوی بود از قوانین این چنینی پیروی نمی کرد ، در زمان سلطان ولد(veled) شروع به نظم دادن به این رقص کردند و تا زمان pir Adil Celebi این قوانین تغییر پیدا کرد و در آن زمان شکل نهایی به خود گرفت که تاکنون مورد استفاده است.

این مراسم مدح با شکوهی از پیامبر محمد ، تک نوازی فلوت و 4 سلام که هر کدام معانی متفاوتی دارند ، می باشد.در ابتدای مراسم مدحی با شکوه از پیامبر با نوای نی را خواهید شنید. زمانی که نوای نی تمام می شود ، درویشان چرخنده سماع را آغاز می کند. این حرکات نمادی از رستاخیز بعد از مرگ است.ردای درویشان نمادی از قبر و کلاه آنها نشان دهنده ی سنگ قبر می باشد.

بعد از چرخش ، درویشان لباس های خود را از تن بیرون می آورند که نمادی از آزاد کردن خود از بند تعلقات دنیوی است.چرخش درویش پیشرو در میان آنها راه می رود که از فاصله ی بین آنها مطمئن شود.

مراسم مذهبی سماع استانبول

بخش سلام شامل 4 قسمت است ، اولین سلام نمادی از توصیف پذیرش انسان از جایگاه خود می باشد ، دومین سلام تسلیم انسان در مقابل قدرت خدا را نشان می دهد منظور از سلام سوم تبدیل حالت روحانی به عشق الهی است و چهارمین سلام نشانه ی بازگشت انسان به سوی خداست. در انتها این مراسم با قرائت قرآن و خواندن نماز به پایان می رسد.

اجرای این مراسم نیازمند توانایی و تمرکز زیادی است. چرخش در این مراسم نشان دهنده ی این است که خدا در همه  جا و تمام جهات وجود دارد.

در سماع دست ها از هم باز هستند و دست راست بالا قرار می گیرد و دست چپ پایین اینگونه تعبیر میشود که نعمات خدا از سمت راست به ما می رسد و ما با دست چپ باید بین مخلوقاتش تقسیم کنیم.

درویشان چرخنده قبل از اجرای مراسم باید تمرینات سخت فیزیکی و روحی داشته باشند تا برای اجرای مراسم آمادگی لازم را داشته باشند.

مراسم سماع مولوی عشق الهی را با تلفیقی از هنر و موسیقی ، معمولا به صورت هفته ای دو بار در طول تابستان در استانبول و قونیه به نمایش می گذارند. حجم زیادی از تماشاگران سالانه چه از ترکیه و چه از خارج آن جذب این مراسم مذهبی می شوند.

جامه درویشان در طول سماع بسیار مهم است و همچنین کلاه آنها به sikke معروف هستند بسیار حائز اهمیت می باشند. امروزه این کلاه ها توسط Mehmet Gir Gic ساخته می شود ، حتی کلاه هایی که در موزه مولوی قرار دارد نیز توسط این شخص ساخته شده است.

مراسم سماع جزئی از تاریخ و فرهنگ ترکیه شده و با هم در آمیخته شده اند ، در سال 2007 یونسکو رقص و موسیقی سماع را به عنوان آثار و میراث جهانی به ثبت رساند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی