آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

ویزای شنگن

                                                                      

ویزا شنگن

    همه چیز درباره ویزای شنگن

ویزای شنگن از معروف ترین انواع ویزا می باشد که برای ورود به منطقه شنگن که به اشتباه در کشور ما منطقه شینگن هم گفته می شود صادر میشود .مسافران خارج از حوزه شنگن میتوانند با در اختیار داشتن ویزای شنگن ، تحت زمان و شرایط خاصی ، به هر یک از کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کنند و در آن اقامت داشته باشند . ویزای شنگن براساس هدف سفر و مدت زمان اقامت دارای انواع متفاوتی هستند و برای هر یک از انواع  نیاز به مدارک خاصی دارید. با یاسمین سیر همراه باشید تا سیر تا پیاز ویزای شنگن را با زبانی عامیانه به شما توضیح دهیم.

قرارداد شینگن Schengen اسم خود را از منطقه ای به همین نام در لوکزامبورگ به اقتباس برده است محلی  که مرز این کشور را با آلمان و فرانسه متصل می‌کند و هم اکنون  به طور سالانه منطقه شنگن تنها از محدوده اروپا پذیرای 1.25 میلیارد توریست میباشد.

لیست کشورهایی که برای ورود به حوزه شنگن احتیاج به اخذ ویزا دارند:

مطابق با اطلاعات موجود در وب‌سایت schengenvisainfo، کشورهای ذیل برای ورود به منطقه شینگن نیاز به اخذ ویزا خواهند داشت:

افغانستان  آنگولا  آذربایجان  بنگلادش  بلیز  بوتان  بوتسوانا 
گابن  غنا  گینه بیسائو  هائیتی  اندونزی  عراق  اردن 
عمان  پاپوآ گینه نو  فیلیپین  روسیه  سائوتومه و پرنسیپ  سنگال  سومالی 
الجزایر  ارمنستان  بحرین  بلاروس  بنین  بولیوی  بورکینافاسو 
گامبیا  گینه  گویان  هند  ایران  جامائیکا  قزاقستان 
پاکستان  فلسطین  قطر  رواندا  عربستان سعودی  سیرالئون  آفریقای جنوبی 
برمه/ میانمار کنیا سودان جنوبی بوروندی کوزوو سریلانکا کامبوج 
کویت سودان کامرون قرقیزستان سورینام کاپه‌ورده لائوس 
سوازیلند جمهوری مرکزی آفریقا لبنان سوریه چاد لسوتو تاجیکستان 
چین لیبریا تانزانیا کومور لیبی تایلند کنگو 
ماداگاسکار تیمور شرقی ساحل عاج مالاوی توگو کوبا مالی 
تونگا جمهوری دموکرات کنگو مالدیو تونس جیبوتی موریتانی ترکیه 
 

در این بین مردم کشورهای زیر چنانچه  که در مسیر سفر خود نیاز به توقف در فرودگاهی در حوزه شنگن داشته باشند، نیازبه اخذ ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن برای تعویض کردن هواپیما خود در یکی از فرودگاه‌های این حوزه دارند : 

افغانستان اریتره ایران پاکستان 
بنگلادش اتیوپی عراق سومالی 
کنگو غنا نیجریه سریلانکا 


اعضای اتحادیه شنگن:

مناطق شنگن شامل 26 کشور: اتریش ، بلژیک ، جمهوری چک ، استونی ، دانمارک ، آلمان ، فرانسه ، یونان ،فنلاند، ایسلند ، مجارستان ، ایتالیا ، لتونی ، لیتوانی ، مالت، لوکزامبورگ  ، هلند ، لهستان ، نروژ ، پرتغال ، اسلواکی ، اسپانیا ، اسلوونی ، سوئیس ، سوئد و لیختن اشتاین می باشد که همه این کشورها به جز سه کشور سوئیس ، نروژ و ایسلند عضو اتحادیه اروپا هستند و کشورهای قبرس ، بلغارستان و رومانی از جمله کشورهای در حال الحاق به پیمان شنگن می باشند.
ورود متقاضی به حوزه شنگن باید از کشوری باشد که از آن  ویزای شنگن دریافت کرده است . به طور مثال اگر متقاضی ویزای خود را از کشور ایتالیا دریافت کند ، ورودش باید از همین کشور باشد و پس از آن میتواند آزادانه به کل کشورهای دیگر حوزه شنگن سفر کند.

انواع ویزای شنگن:

با توجه به هدف متقاضی از سفر به کشورهای عضو اتحادیه شنگن سه نوع ویزای شنگن داریم که شامل : ویزای اتحادیه شنگن ، ویزای اعتباری محدوده شنگن و ویزای ملی شنگن می باشد. که در ادامه مطلب میتوانید در رابطه با جزء به جزء این ویزاها اطلاعات کسب کنید.

1. ویزای اتحادیه شنگن:

این ویزا همان ویزای توریستی برای گردشگران است که مجوز ورود به حوزه شنگن را برای حداکثر 90 روز در بازه زمانی 180 روز را به متقاضی می دهد. مطابق با هدف متقاضی از سفر به هر یک از کشورهای عضو پیمان، روادید اتحادیه شینگن به ۳ گروه ویزای A, B, C  دسته بندی می‌شوند که قاعدتا یکی از آنها به متقاضی تعلق می‌گیرد.  

ویزای نوعA

ویزای نوع A  یک نوع ویزای ترانزیت فرودگاهی است که فقط به شخص مجوزمی‌دهد تا در یکی از فرودگاه‌های منطقه شینگن پرواز خود را عوض کرده و به کشوری خارج از حوزه شینگن مسافرت کند. این روادید فقط برای استفاده از فرودگاه‌های حوزه شینگن اعتبار دارد و فرد مجاز به خروج از فرودگاه را نخواهدبود.

به همین دلیل  صاحب ویزای ترانزیت شنگن فقط مجاز به توقف و انتظار برای عوض کردن هواپیما در حوزه ترانزیت فرودگاهی شینگن و خروج از این منطقه میباشد. 
اما اگر به ویزای ترانزیت برای گذر از بیش از یک فرودگاه در حوزه شنگن نیاز داشته باشید، دیگر واجد شرایط اخذ این تایپ از روادید نیستید و باید به جای آن برای ویزای شینگن معمولی نوع C اقدام کنید. این به این دلیل است که بیش از یک پرواز در حوزه شینگن پروازهای داخلی این محدوده حساب شده و فارغ از هدف  متقاضی ترانزیت ملزم به اخذ  ویزای شیتگن تایپ C خواهد بود.
حتی اگر نیاز باشد ناچارا به منظور تعویض پرواز خود از یک فرودگاه در محدوده شینگن خارج شده و به فرودگاه دیگری در همان کشور بروید، باز هم شرایط اخذ ویزای ترانزیت شینگن را ندارید وحتما باید ویزای نرمال شینگن نوع C اخذ نمایید. 

چنانچه که شخصی  دارای یکی از شرایط زیر باشد نیاز به اخذ ویزای ترانزیت فرودگاهی ندارد:
صاحب ویزای دارای اعتبار حوزه شنگن، اتحادیه اروپا و مناطق اقتصادی اروپا، کانادا، ژاپن و یا آمریکا باشد
صاحب یک مجوز اقامت معتبر صادر شده از محدوده شنگن، اتحادیه اروپا و مناطق اقتصادی EU وEEA ، شهرداری آندورا، کانادا، ژاپن، جمهوری سن مارینو و یا ایالات متحده آمریکا باشد
دارای یک گذرنامه دیپلماتیک باشد
عضوی از یک خانواده اتحادیه اروپا EU، EEA و یا شهروند سوئیس باشد
جزو پرسنل پرواز تحت قرارداد کنوانسیون شیکاگو در هواپیمایی بین‌المللی باشد

ویزای نوعB 

ویزای تایپB نیز نوعی ویزای ترانزیتی است که چسباندن آن در پاسپورت، به فرد مجوز خواهد داد تا ظرف حداکثر ۵ روز به وسیله خودرو و یا قطار از خاک چندین کشور حوزه شینگن عبور کرده و به کشوری در خارج از این حوزه برود.
احتمال دارد که سفر شما نیازمند ترک محدوده ترانزیت بین‌المللی و ورود به حوزه شینگن باشد ( وقتی که ادامه سفر شما به وسیله قطار و یا هواپیما برای صبح بوده و شما نیاز به گذراندن شب و اقامت در هتل دارید) در این مورد خاص، برای سفر با هواپیما نیز احتیاج به ویزای ترانزیت خواهید داشت.

ویزای نوع C
ویزای تایپ C همان ویزای کوتاه ‌مدت برای سفر به حوزه شینگن است و فرد مجاز است در طول زمانی که در زمان اخذ این نوع ویزا تعیین میگردد، برای دلایلی نظیر توریستی، رخداد ورزشی، رخداد فرهنگی و دیدار با اقوام در کشورهای عضو حوزه شینگن اقامت داشته باشد. ویزای نوع C  خود بسته به دلایل سفر و شرایط متقاضی به ۳ گروه  دسته بندی  می‌شوند:

ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود
ویزای دوبار ورود شینگن
ویزای مولتیپل شینگن یا ویزای چند بار ورود

ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود 
ویزای سینگل شینگن (Single-entry) فقط برای یک ‌بار ورود به یکی از کشورهای محدوده شینگن معتبر میباشد و با خروج از محدوده شینگن، اعتبار روادید شما فارغ از این که مدت‌ زمان آن به پایان رسیده یا نه، پایان می یابد. مشخص است که جابجایی بین کشورهای عضو پیمان شینگن در این نوع ویزا، مشکلی ندارد.معمولا بر روی برچسب ویزای سینگل شینگن عبارت “Number of Enteries 1”نشان دهنده مجوز یکبار ورود میباشد.
ویزای دوبار ورود شینگن 
ویزای دوبار ورود شینگن دربیشتر موارد قواعدی شبیه با ویزای یک ‌بار ورود دارد با این تفاوت که شخص صاحب  این روادید مجوز دارد در بازه 180 روزه و تا زمان اعتبار روادید دو بار به کشوری درحوزه شینگن ورود کند. البته قواعد زمانی نیز برای این اجازه ۲ بار ورود وجود دارد.معمولا بر روی برچسب ویزای سینگل شینگن عبارت “Number of Enteries 2”نشان دهنده مجوز یکبار ورود میباشد.
ویزای مولتی شینگن یا ویزای چند بار ورود 
ویزای مولتی شینگن یا (Multiple-entry) به شخص مجوز  می‌دهد بدون محدودیت و چندین بار وارد یکی از کشورهای محدوده شینگن شده و آن را ترک کند. تنها محدودیت ویزای مولتی شینگن به مدت زمان آن باز می‌گردد. و به این معناست که که این روادید مجوز اقامت و رفت و آمد در محدوده شنگن را به مدت حداکثر ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال خواهد داد. این بازه زمانی ۹۰ روزه  ‌از لحظه ورود دارنده ویزای مولتی شینگن به هریک از کشورهای این حوزه حساب میگردد.معمولا بر روی برچسب ویزای سینگل شینگن عبارت “Number of Enteries MULT”نشان دهنده مجوز یکبار ورود میباشد.

2. ویزای اعتباری محدوده شنگن (LTV)

این نوع از ویزای شنگن « ویزای اعتباری منطقه محدوده شنگن» (Limited Territorial Validity Visas)  نامیده میشود . ویزای LTV شینگن نوعی ویزای موقت است که به دلایلی خاص و اورژانسی و با شرایطی ویژه صادر می‌شود. موقعیت های اورژانسی مانند دلایل انسان دوستانه یکی از متداول ترین موارد برای صدور روادیداعتبار محدود حوزه شینگن حساب میگردد. چسبیدن این روادید در پاسپورت به این معنی خواهد بود که فرد قادر است فقط به همان کشورصادر کننده ویزا یا در چند کشور محدود دیگر محدوده شینگن که در زمان دریافت روادید تعیین شده رفت و آمد نماید و مجوز وارد شدن  به دیگر کشورهای منطقه شینگن را نخواهد داشت. یکی دیگر از دلایلی که معمولا صدور این نوع روادید را موجب می‌شود به نحوه تعامل با پناهندگانی بر میگردد  که فاقد مدارک معتبر بوده و  وارد منطقه شینگن شده‌اند.زمان این تایپ از روادید بنابر شرایط تقاضا دهنده و نظرآفیسر متغیر بوده و احتمال دارد به شکل ویزای ترانزیت و یا ویزای کوتاه‌‎مدت برای فرد متقاضی صادر شود

3. ویزای ملی شنگن (NV)

ویزای ملی شینگن (National Visa) که به ویزای تایپ D شینگن نیز مشهور است اختصاصا برای اشخاصی صادر می‌شود که برای تحصیل، کار و یا اقامت دائمی باید در یکی از کشورهای این منطقه اقامت داشته‌باشند. به عبارت دیگر، ویزای ملی شینگن برای اشخاصی صادر می شود که برای دلیلی خاص (همچون بیزینس و یا تحصیل) و برای بازه زمانی طولانی به اقامت در یکی از کشورهای اروپایی نیازمند هستند و پس از اتمام زمان تعیین شده، به کشور خود برمی گردند. بنابراین می‌توان ویزای نوع D شینگن را به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم بندی کرد. 

ویزای نوع D شینگن – سینگل

ویزای ملی شینگن می‌تواند هنگامی که افرادی که با هدف استفاده از خدمات درمانی قصد اقامت محدود برای بازه تعیین شده در یکی از کشورهای عضو حوزه شینگن را دارند و بعد از آن به کشور خود برمیگردند، به صورت یک بار ورود صادر شود. 

ویزای نوع D شینگن – مولتی

اما با ویزای چند بار ورود نوع D، فرد می تواند به همه کشورهای عضو حوزه شینگن بدون نیاز به دریافت هرگونه روادید دیگری در اروپا سفر کند. افراد زیر می‌توانند برای این نوع از ویزا اقدام نمایند:
دانشجویان خارجی که قصد شروع تحصیل تمام‌وقت در یکی از مقاطع تحصیلی در کشورهای عضو شینگن را دارند. برای این اشخاص روادید یک ‌ساله صادر می‌شود که قابل تمدید میباشد.
دانشجویان بین امللی  که برای پیگیری پروژه‌های تحقیقاتی تحت شرایط خاص و برای مدت زمان معین به کشوری در حوزه شینگن مسافرت می‌کنند.
پروژه و یا فعالیت‌های علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر آموزشی در هریک از کشورهای حوزه شینگن: البته این ویزا با بازنگری دقیق سابقه علمی شخص و اعضای خانواده‌اش صادر می‌شود .
افراد متخصص و کارشناس که با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص خود به کشوری در حوزه شینگن سفر می‌کنندکه ورزشکاران، هنرمندان یا هر حرفه و تخصصی دیگر در این گروه قرار می‌گیرند.
موارد اورژانسی هم‌چون شرایط حاد پزشکی که شخص قادر به ترک حوزه شینگن بعد از اتمام مدت زمان ویزای ملی نباشد. به هنگام درخواست و به اصطلاح اپلای کردن ویزای شینگن، بهتر است از سفارت کشوری که قصد دارید بیشترین زمان سفر خود را به آن اختصاص دهید اقدام کنید.

شرایط دریافت ویزای شینگن

شرایط دریافت ویزای شینگن به این معناست  که آیا شخص تقاضا دهنده معیارهای مورد نیاز دریافت ویزا را دارد یا خیر؟

کنسولگری  هر کشور اروپایی شرایط و معیارهای مختص به خود را برای صدور ویزا دارند اما در بیشتر اوقات شرایط و قواعد دریافت ویزا در کشورهای این حوزه شبیه به یکدیگر است. مهمترین مواردی که کارشناسان اجرایی یاسمین سیر با هدف بررسی شرایط فرد تقاضا دهنده برای دریافت ویزای شنگن بررسی می‌کنند عبارتست از:
1. مدارک فرد تقاضا دهنده
2. سن متقاضی (کنسولگری های اروپایی برای  افراد مجرد زیر ۳۰ سال که سابقه سفر به اروپا نداشته‌اند، درخصوص صدور ویزا سخت گیری بیشتری به خرج می دهند)
3. سابقه سفر فرد تقاضا دهنده ویزا
البته این بررسی‌ها و ریزبینی ها قاعدتا به منظور بالا بردن  شانس متقاضی برای دریافت ویزا انجام می پذیرد و در بیشتر اوقات اساسا محدودیتی برای درخواست ویزا شینگن وجود ندارد. مثلا متقاضی مجردی که سن او کمتر از30 سال می باشد و تا حالا هیچ سفر اروپایی ای نداشته است  و از طرفی مدارک مالی چندان قانع کننده‌ای نیز ارائه نداده‌ است، اگرچه محدودیتی برای درخواست این ویزا ندارد، اما شانس پذیرفته شدن این درخواست بسیار کم است. بنابراین بازنگری شرایط سفر متقاضی فقط برای افزایش درصد موفقیت پرونده درخواست وی است.
البته بنابر قوانین و قواعد تعیین شده در صورتی که موارد زیر را ثابت کنید  شرایط دریافت ویزای شینگن را دارا خواهید بود:
باید هدف از سفرهای مکرر و یا به طور منظم شما قابل توجیه باشد
سوابق شما شفاف و قابل اعتماد باشد؛ به عبارتی دیگر از ویزاهای یکپارچه قبلی و یا ویزاهایی با اعتبار محدود منطقه‌ای بر اساس قواعد و اصول استفاده شده باشد
شرایط اقتصادی و مالی در کشور مبدا مورد قبول باشد
هدف حقیقی شما از ترک حوزه شینگن قبل از اتمام اعتبار ویزا قابل توجیه واثبات باشد.

مراحل درخواست ویزای شینگن

پر اهمیت ترین موضوع در مراحل تقاضا روادید شینگن، وقت سفارت است. بنابراین پیشنهاد کارشناسان دپارتمان ویزا و وقت سفارت مجموعه یاسمین سیر به متقاضیان محترم روادید شینگن این است که قبل از تکمیل فرم‌های مربوطه و تنظیم مدارک برای تعیین وقت سفارت اقدام کنند. مراحل درخواست این ویزا به صورت زیر است:

بررسی مدارک متقاضی توسط کارشناسان بخش ویزا با هدف تایید واجد شرایط بودن
تکمیل فرم‌های مربوطه
عقد قرارداد با مجموعه یاسمین سیر
تقاضای وقت سفارت توسط کارشناسان یاسمین سیر
بررسی مجدد مدارک پس از ترجمه و مرتفع کردن نواقص احتمالی
ارسال مدارک متقاضی به سفارت توسط کارشناسان اجرایی یاسمین سیر
انجام بایومتریک توسط متقاضی

زمان درخواست ویزای شینگن

مطابق با اطلاعات اعلامی از کمیسیون اروپایی، شما باید تقاضای روادید شنگن خود را حداقل 15 روز قبل از آغاز تاریخ سفر ارسال کنید. اگرچه، ممکن است سفارت از شما مدارک اضافه ای را بخواهد و یا اینکه به زمان بیشتری برای رسیدگی به درخواست شما نیازمند باشد. به همین دلیل شما باید بین 30 تا 60 روز قبل از آغاز  سفر برای بیان درخواست ویزا اقدام کنید.شما مجاز هستید تا حداکثر6 ماه قبل از زمان سفر برای ارسال مدارک و درخواست ویزا به سفارت اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن

شاید مهمترین بخش برای تقاضای ویزا مدارک مورد نیاز باشد، زیرا قبل از مصاحبه این مدارک شماست که بیانگر شرایط شما خواهد بود. به عبارتی دیگر همین مدارکی که متقاضی ارائه می دهد  سرنوشت ویزا شدن و یا رد شدن درخواست وی را مشخص می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای تقاضای ویزای شینگن به شرح زیر می باشد:
1. تکمیل فرم درخواست ویزا به ازای هر فرد 
2. دو عکس رنگی 3.5*4.5
3. شناسنامه
4. پاسپورت با حداقل 3 تا 6 ماه اعتبار از زمان شروع سفر، با حداقل 2 صفحه خالی
5. مدارک شغلی و استخدام، مدارک و سوابق بیمه تامین اجتماعی
6. پرینت گردش حساب مالی 3 ماهه اخیر
7. نامه تمکن مالی
8. مدارک ملکی نظیر سند خانه، اجاره‌نامه
9. مدارک ازدواج و یا سایر مدارک توجیه‌کننده داشتن ارتباط خانوادگی در کشور مبدا
10. مدارک توجیه کننده هدف از سفر و برنامه سفر دقیق با ذکر جزئیات
11. بلیط رفت و برگشت پرواز
12. رزرو هتل و یا دعوت‌نامه دوست و یا اقوام به عنوان میزبان در صورت اقامت در مسکن آنها (به همراه کپی پاسپورت و کارت شناسایی میزبان و مدارک اثبات اقامت وی در حوزه شنگن)
13. بیمه مسافرتی بین‌المللی با حداقل پوشش درمانی 30.000 یورو برای کشورهای حوزه شنگن
14. 60 تا 120 یورو پول نقد برای هزینه درخواست و هزینه‌های جانبی ویزا
و اگر متقاضی زیر 18 سال باشد به موارد زیر هم مورد نیاز خواهد بود:
گواهی تولد
رضایت‌نامه یکی از والدین ( در صورتی که تنها با یکی از آنها می‌خواهید سفر کنید)
رضایت محضری والدین ( چنانچه قصد سفر بدون همراهی والدین و یا قیم قانونی را دارید)
چنانچه برای اهداف کسب و کار و بیزینس باشد:
دعوت‌نامه‌ای از یک شرکت معتبر و مستقر در حوزه شینگن برای شرکت در جلسه، رویداد و یا همایشی مرتبط با کار
قراردادها، فاکتورهای پرداخت‌شده و مدارک دیگری که ارتباط کاری شما را نشان دهد
گزارش سالانه و سایر مدارکی که فعالیت‌های کاری شرکت را به طور شفاف نمایش دهد
قرارداد، مدارک بیمه تامین اجتماعی و دیگر مدارکی که وضعیت فعلی استخدام شما در شرکت را نمایش دهد
بلیط شرکت در سمینار کاری که قصد شرکت در آن را دارید
چنانچه برای دانشجویان و دانش‌آموزان باشد:
مدرک ثبت‌نام در موسسه آموزشی
اثبات ثبت‌نام در کلاسها
تمام مدارک باید به زبان مورد درخواست سفارت توسط دارالترجمه رسمی ترجمه شوند و توسط متقاضی در روز انگشت نگاری به کنسولگری یا کارگزار سفارت تحویل داده شوند.
در صورتی که اطلاعات انگشت نگاری متقاضی در سیستم اطلاعات روادید اروپا VIS ثبت نشده باشد و یا اینکه 59 ماه قبل از زمان تقاضای ویزا این اطلاعات ثبت شده باشد، متقاضی باید روند انگشت‌نگاری را مجددا انجام دهد.

مدت زمان بررسی و تایید ویزای شینگن

بازه زمانی رسیدگی و تایید ویزای شینگن به دو قسمت دسته بندی می شود. قسمت اول مدت زمان بررسی مدارک پیش از ارسال به سفارت مربوطه و قسمت دوم زمان لازم جهت  بررسی مدارک در سفارت مد نظر است.
معمولا مدت زمان رسیدگی به مدارک لازم برای روادید شینگن و مرتفع کردن نواقص و کاستی‌های احتمالی در مجموعه یاسمین سیرحدود ۲ هفته زمان خواهد برد.
مدت زمان بررسی و تایید ویزای شینگن در کنسولگری نیز حدودا ۳ هفته خواهد بود.

به بیان دیگر از زمان ارسال مدارک ترجمه شده و نهایی به سفارت، انجام انگشت نگاری توسط متقاضی، حدود ۳ هفته زمان بررسی و تایید طول می‌کشد.ویزا شنگن