آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

موزه تمدن آناتولی آنکارا

تاریخ ثبت: 1398/11/01

موزه تمدن آناتولی آنکارا را جزء یکی از جاذبه های گردشگری آنکارا است که یاسمین سیر به شما پیشنهاد می کند که در سفر آنکارا توسط تور نوروزی آنکارا حتما از این موزه دیدن فرمایید. در این مطلب قصد داریم تاریخچه ای کوتاه از موزه تمدن آناتولی آنکارا را خدمت شما ارائه دهیم با ما همراه باشید.

معرفی موزه تمدن آناتولی آنکارا: 

اولین موزه در آنکارا به نام Akkale در سال 1921 توسط مدیر فرهنگی آقای مبارک تاسیس شد. وقتی که آثار هیتی ها برای تاسیس موزه هیتی به آنکارا فرستاده شدند یک ساختمان با فضای بزرگتر مورد نیاز شد.

بازار محمود پاشا و kursunlu inn که حالت متروکه داشتند برای این امر پیشنهاد شدند. بعد از موافقت با این مکان ، این مجموعه بین سال های 1968 و 1938 بازسازی شدند. سقف و طاقی وسط بازار در سال 1940 تکمیل شد با وجود اینکه این بخش تا سال 1943 در دست تعمیر بود بخش میانی موزه برای بازدید عموم بازگشایی شد. در سال 1948 موزه تمدن آناتولی در بین موزه هایی که که کلکسیون منحصر به فرد دارند جای گرفت. این موزه آثار باستانی آناتولی و مصنوعات آناتولی تا زمان حال را دارا می باشد.

موزه تمدن آناتولی آنکارا

دوره عصر حجر ( .... تا سال 8000)

باقیمانده آثار این دوره در غارهای آنتالیا کشف شده اند. مردم آن دوره شکار می کردند و آثار خود را در غار جمع آوری می کردند. سنگ ها و استخوان های مردم آن دوره در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

موزه تمدن آناتولی آنکارا

دوره Neolithic (سال 5500-سال 8000)

در طی این دوره تهیه غذا شروع شد و اولین سکونت گاه ها توسط این جوامع ایجاد شد . آثار باستانی این دوره در catalhoyuk و Hacilar کشف شدند و در این موزه قرار گرفتند.این آثار شامل مجسمه الهه ، مادر ، ظروف سفالی و ابزار کشاورزی ساخته شده  از استخوان می باشد.

دوره Calcolitic (از 5500 سال قبل مسیح تا 3000)

در این دوره علاوه بر ابزار سنگی مس های فراوری شده نیز یافت می شود این آثار در Tilktepe,Canhasan,Hacilar کشف شدند.

دوره عهد برنز ( 3000 سال قبل میلاد تا 1950)

مردمی که در آناتولی زندگی می کردند در آغاز هزاره سوم قبل از میلاد قلع را به مس اضافه کردند و برنز را ساختند. آنها تمام فلزات را با ریخته گری شکل می دادند. بقایای این دوره در Horoztepe , Eshkiyaper , Mahmatlar کشف شده است.

دوره هیتی ( 1750 سال قبل میلاد تا 1200)

اولین اتحاد سیاسی در آناتولی در هزاره دوم توسط هیتی ها ایجاد شد . ظروف سفالی و مصنوعات سفالی از این دوره به جا مانده که در این موزه به نمایش گذاشته شده اند.

موزه تمدن آناتولی آنکارا

Phrygian ( از 1200 سال قبل میلاد تا 700)

در این دوره Balkan ها به آناتولی مهاجرت کردند و کنترل آن را به دست گرفتند آثار هنری آن دوره از منطقه Gordion کشف شده و آثار زیبای آنها در موزه به نمایش گذاشته شده است.

Uratu ( از 1200 سال قبل میلاد تا 600)

تمدن این دوره به معماری پیشرفته و تکنولوژی معدن در  Altin tepe , Van, Pantos رسید و آثار آنها در این موزه موجود است.

Late Hittites  ( از 1200 سال قبل میلاد تا 700)

پس از پایان دوره هیتی ها جوامع باقی مانده در شرق و جنوب شرقی آناتولی Late Hitties  را تاسیس کردند. Sakcagozu,Kargams مکان هایی هستند که آثار این دوره در آن ها کشف شد و در موزه در معرض دید قرار گرفت.مجموعه ی این موزه شامل آثار باستانی یونان ، روم ، بیزانس ، ساخته شده از طلا ، نقره ، شیشه ، مرمز و برنز می باشند. 

موزه تمدن آناتولی دارای هشت بخش متمایز می باشد که تاریخ باستانی ترکیه را روشن می سازند. بخش اول عصر حجر که شامل تجهیزات سنگی و استخوانی و وسایل شکار مردمانی که در غار زندگی می کردند ، می باشد.

بخش Neolitic که سرآغاز تولید غذا و سکونت نیز در این عصر آغاز شد. بخش Chalcolitic که تجهیزات سنگی و مسی آنها به نمایش گذاشته شده است. بخش عهد برنز که برنز ، قلع شروع به ظهور کردند و ریخته گری و چکش زدن در آن زمان ایجاد شد. بازدیدکنندگان این بخش می توانند از دیدن مجسمه ها و مقبره های آن دوره لذت ببرند.بخش هیتی ها که در آن دوره اولین اتحادیه سیاسی آناتولی شکل گرفت بقایای آن دوره مهر پادشاه و ظروف سفالی می باشد.

سه بخش آخر این موزه شامل آثار باستانی از Phyrygain ها کسانی که از Balkan به آناتولی مهاجرت کردند و تمدن Uratu که تکنولوژی معماری پیشرفته را آغاز کردند و در آخر نیز آثار زمان Late Hittites که از امپراطوری هیتی ها جدا شدند و امپراطور خود را در آناتولی درست کردند.