آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

تاریخ ثبت: 1398/07/04

به عنوان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق ، شهرسازی و معماری باکو ، پایتخت آذربایجان در سواحل غربی دریای خزر ، به شدت تحت تاثیر برنامه ریزی آن دوران قرار گرفت . از زمان استقلال در 1991، آذربایجان سرمایه گذاری های زیادی را برای نوسازی و توسعه زیر ساخت ها و معماری باکو انجام داده اند.

زاها حدید به دنبال یک رقابت بر سر ساخت این مرکز در سال 2007 ، انتخاب شده طراحی این بنا به حالتی است که یک رابطه ی پیوسته بین فضای بیرون و داخل ساختمان برقرار می کند. انعطاف در معماری برای این منطقه تازگی ندارد. در معماری تاریخی اسلامی ردیف ها ، ستون ها همانند درختان جنگل بدون نظم هستند. الگوهای خوشنویسی و زینتی مدام از زمین به دیوارها ، از دیوارها به سقف ها و از سقف ها به گنبدها یک رابطه ی یکپارچه و مبهم ایجاد می کند.

هدف این معماری تقلید از سبک گذشته نبوده بلکه با استفاده از فهم تاریخی یک تغییر محکم و معاصر ایجاد کرده اند. این سبک معماری باعث شده که یک نقطه ضعف از بنا به یک  ویژگی اصل طراحی تبدیل شود. یکی از مهم ترین و در عین حال چالش برانگیزترین عناصر پروژه ، توسعه معماری رویه ساختمان بود.

هدف ایجاد سطحی پیوسته و همگن بوده است و باید تمام منطق ساخت و ساز فنی جمع می شده است. محاسبات پیشرفته امکان کنترل مداوم و ارتباط بین اجزا را در این پروژه فراهم کرد. مرکز حیدر علی اف در اصل از دو سیستم تشکیل شده است یک سازه بتونی که با یک سیستم قاب فضایی ترکیب شده است. 

هندسه سطح های خاص راه حل های ساختاری غیرمتعارف ایجاد می کند و این موضوع ، کار را سخت می کند. قاب فضایی امکان ساخت سازه با فرم آزاد را فراهم می کند و  زمان قابل توجهی را در طی مراحل ساخت صرفه جویی می کند ، در حالی که زیرساخت برای ایجاد یک رابطه انعطاف پذیر بین قسمت سخت و قاب فضایی نیز باید شکل بگیرد. بتون تقویت شده با فیبر شیشه و پلی استر به عنوان مواد ایده آل برای روکش فلزی انتخاب شدند ، و برای قسمت هایی که نیاز به انعطاف بیشتر می باشد پلاستیک ها انتخاب مناسبی بودند.

نقاط اتصال در این پروژه بسیار مهم هستند چون بر حرکت هندسی و سیال گونه کمک می کنند. برای تاکید بر ارتباط مستمر بین فضای بیرونی و داخلی ساختمان ،نورپردازی در مرکز حیدر علی اف بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در طول روز حجم ساختمان منعکس کننده نور است ، و مرتبا ظاهر مرکز را با توجه به زمان تغییر می دهد. استفاده از شیشه نیمه منعکس کننده ، جلوه هایی جالب توجه را به وجود می آورده . در شب با استفاده از روشنایی داخل روی سطح بیرون تغییر شکل ادامه پیدا می کند.