آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

کاخ دولما باغچه در استانبول

تاریخ ثبت: 1398/12/06

یکی از کاخ های خیره کننده در استانبول کاخ دولما باغچه ( Dolmabahçe Palace)می باشد. این کاخ محل زندگی شش سلطان عثمانی بوده و قوانین و سنت های 600 سال را نشان می دهد . کاخ دولما باغچه بین سال های 1843 و 1856 ساخته شد. ملکه انگلیس برای نشان دادن قدرت و دارایی خود لوستر کریستالی برای این کاخ ارسال کرد. این لوستر بزرگترین لوستر جهان با 750 لامپ و وزن 4 تنی می باشد. تزار روسیه نیز فرش هایی برای این کاخ فرستاد و دیگر رهبران در سراسر جهان هدایای ارزنده ای به این کاخ اهد کردند .


این کاخ لاکچری و خارق العاده محل زندگی آخرین پادشاهان عثمانی بوده و در سال 1923 امپراتوری به اتمام رسیده و منقرض شده است. مادر ، همسران و معشوقه های پادشاه در حرمسرا و در قسمت عقبی کاخ زندگی می کردند. زندگی در حرمسرا بسیار شاد و همراه با اتفاقات هیجان انگیز بوده است ولی در کتاب هایی که در زمان زندگی در دولماباغچه مورد بررسی قرار گرفته اند داستان دیگری از بردگان ، و حسادت بازگو شده است.قسمت دیگر این کاخ مربوط به بخش اداری می باشد که بسیار لاکچری تر و خیره کنده تر از بخش حرامسرا می باشد . دیوارهای آن همه از نقاشی های باستانی پرشده است سالن های بزرگ با کنده کاری های زیبا و با مبلمان آنتیک طراحی شده اند و آن را به یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول تبدیل کرده است. 


بعد از اینکه امپراطوری عثمانی سقوط کرد دولماباغچه توسط دولت جدید مورد استفاده قرار گرفت. موسس دولت جدید جمهوری ترکیه مصطفی کمال آتاتورک در سال 1938 در بستر خود در این کاخ فوت کرد. جالب ترین جنبه ی اتاق خواب او که در آن درگذشت ، سادگی آن بود.او میتوانست اتاق خواب های مجلل و باشکوه تری را انتخاب کند ، اما در مقایسه با آنها ساده ترین را انتخاب نمود.

این بنا در زمان سلطان عبدالمجید و توسط معمار آمریکایی Karabet balian و پسرش ساخته شد. معماری این بنا تلفیقی از معماری باروک ، نئوکلاسیک ، مدرن و عثمانی و لاکچری است. 

در سال 2014 موزه نقاشی ملی به این کاخ اضافه شد که شامل 202 اثر نقاشی اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20ام می باشد.
با تور استانبول به استانبول سفر کنید و از دیدن این مکان زیبا لذت ببرید، یاسمین سیر در این سفر با شما همراه خواهد بود.