آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

برج دختر باکو

تاریخ ثبت: 1398/06/16

برج دختر یک نمادی از شهر باکو است. تاریخ شناس باکویی سارا آشور بایلی زمان ساخت این بنا را حدود قرن 4ام تا 6ام بعد از میلادی است. ساخت این بنا غیرمعمول است و سنگ ها و مصالح به کار رفته در آن نیز منحصر به فرد می باشد. گروه دیگری از محققان معتقد هستند که این بنا در قرن 11ام ساخته شده است. محققان این بنا را به زرتشتیان و الهه میترا و آناهیتا مرتبط می دادند. این بنا ممکن است یکی از معابد زرتشتیان باشد که با تاثیر از بناهای باختری(ایران) ساخته شده اند.

این بنا به دریای خزر دید دارد. برج دختر باکو ، برج ایفل باکوست . علیرغم کتیبه هایی که بر روی دیوارهای این بنا قرار دارند ، زمان ساخت این بنا قرن 12ام بیان شده و در مورد آن شبه های زیادی وجود دارد. به دلیل اینکه طراحی برج و سنگ های استفاده شده در آن با سایر بناهای اطراف آن متفاوت است. این بنا به علت ظاهر مرموزش از دیگر بناها متمایز شده است.نما از بالای این ساختمان به شکل  بته جقه است که نمادی از آذربایجان است. علت ساخت این بنا کاملا مشخص نیست امکان دارد یک معبد زرتشتی چون  بته جقه تصویری از آتش نیز میتواند باشد. در قرن 12ام این بنا به دلایلی دفاعی استفاده می شده است.

برج دختر باکو

یک افسانه مشهور در مورد این برج زیبا و باستانی وجود دارد، طبق این افسانه، روزی پادشاهی می خواست با دختر خود ازدواج کند ، دخترش با شرم از قصد پدرش از او می خواهد تا برجی بسازد و بعد از اتمام آن با او ازدواج می کند. پس از اتمام ساخت این بنا ، دختر با پریدن از بالای برج خودکشی می  کند.

برج ها و قصه های زیادی در جهان وجود دارد که به همین صورت نام گذاری شده اند (مانند برج دختر استانبول ) این دژها به عنوان (برج ویرجین ) نیز ترجمه می شوند و نماد استقامت در برابر دشمنان هستند. پس از مرمت این بنا تابلوهای اطلاعاتی در داخل آن قرار گرفتند و شما اکنون بدون نیاز به راهنما می توانید از آن دیدن کنید. در سال 2000 این بنا جز میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفت.