آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

مسجد ایاصوفیه

تاریخ ثبت: 1398/12/06

مسجد ایاصوفیه (Hagia Sophia) نه تنها نماد شهر استانبول بلکه نماد ترکیه برای گردشگران می باشد و اصولا همه گردشگران در سفر به استانبول با تور استانبول از این مسجد دیدن می کنند . با یاسمین سیر همراه باشید تا اطلاعاتی اجمالی در رابطه با مسجد ایاصوفیه در اختیار شما قرار دهیم. 

مسجد ایاصوفیه یا حاجیا صوفیه در قسمت شرق ترابزون نزدیک به دریا واقع شده است بین سال های 1238 تا 1263 ساخته شده و تحت تاثیر طراحی دوره ی سلجوقی و گرجستانی قرار گرفته است و نقاشی های روی دیوار و زمین های موزایکی نشان دهنده ی دوره ی قسطنطنیه می باشد.

مسجد ایاصوفیه

این بنا در زمان پیروزی عثمانی در سال 1461 به مسجد تبدیل شد و قبل از آن به عنوان انبار مهمات و بعد از ترمیم در سال 1960 توسط روسها به عنوان بیمارستان مورد استفاده قرار میگرفته است.در سال 2013 رهبران مذهبی منطقه کنترل این بنا را به عهده گرفتن و دوباره به مسجد تبدیل شد. یکی از قاضی های محلی حکم تبدیل به کلیسا را غیرقانونی اعلام کرد و دستور داده که به عنوان موزه استفاده گردد و اکنون هم مسجد و هم موزه می باشد ولی نقاشی های سقف و زمین موزائیک پوشیده شده است. در قسمت غربی بنا ، گنبد ایوان غربی کلیسا نقاشی های مختلف از انجیل و نمای خارجی یک عقاب که نشان دهنده ی نماد بنیان گذار کلیساست.

متاسفانه اکثر نقاشی ها که در دسترس بودند ، محو و مخدوش شده اند. قسمت شرقی کلیسا به عنوان موزه مورد استفاده است. این موزه در باغ با برج ناقوس مربعی در سال 1427 و مرمرهای باقی مانده قرن دوم رومی ها بنا شده است.