آژانس مسافرتی یاسمین سیرآسیا | خرید تور مسافرتی و رزرو هتل

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد

تاریخ ثبت: 1398/12/06

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد، یکی از جذاب ترین سازه ها در آسمان شهر استانبول می باشد، در عین حال یکی از مهم ترین نمادهای استانبول نیز محسوب می شود. تنها ظاهر باشکوه آن نیست که آن را بسیار جذاب می کند، مسجد آبی ویژگی های متمایز بسیاری دارد که آن را از سایر مساجد جدا می کند. این مسجد، اولین مسجد با شش مناره می باشد. 

نمای زیبا از مسجد آبی استانبول

تاریخچه مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد

مسجد آبی که یکی از مهمترین آثار تاریخ عثمانی است، بنا به درخواست سلطان احمد اول توسط معمار، مفتح آقا ساخته شد. سلطان عثمانی در سن 14 سالگی در 1603، بر تخت سلطنت نشست او فردی بسیار متدین بود. در آغاز قرن هفدهم، بسیاری از تپه های استانبول پر از مساجد بودند که نام سلاطین را به خود اختصاص می دادند. علاوه بر این، سلطان احمد تمایل داشت یک معبد زیبا و بی نظیر را به عنوان نشانه سپاسگزاری از خدا بسازد.
 سلطان احمد دستور داد مکانی مناسب برای ساخت معبد پیدا شود. او از همه اماکن دیدن کرد و در آخر کاخ عیش سلطان را که در کنار هیپودروم مقابل قبله قرار داشت،انتخاب کرد. این کاخ مشرف به دریا بود و منطقه بسیار گسترده ای نیز داشت، نزدیک به کاخ توپکاپی بود و محیط اطراف خیلی شلوغ نبود. به همین دلیل، مکانی ایده آل برای ساخته شدن زیارتگاهی باشکوه بود. سلطان احمد به آیزه حانم "30 بار دینار طلای خالص" پرداخت و کاخ را خرید و مالک در واقع از این معامله بسیار راضی بود.
در سفر به استانبول با تور استانبول یاسمین سیر حتما از این مسجد بی نظیر دیدن نمایید.

نمای بی نظیر از داخل مسجد آبی سلطان احمد

معمار مسجد آبی استانبول

معمار مفتح آقا در آن سالها معمار اصلی کاخ بود. مفتح آقا معمار بزرگی بود که به دلیل مهارتهای بسیار زیاد در معماری مشهور بود. بنابراین وی از طرف امپراتور برای ساخت مسجد مأمور شد. سلطان احمد از مفتح آقا خواست كه مسجدی بسازد كه بتواند با بناهای باشكوهی چون مسجد ایاصوفیه و مسجد سلیمانیه رقابت كند. پس از تلاشهای طولانی، مفتح آقا نقشه مسجد را ترسیم کرد و آن را به سلطان تقدیم کرد. سلطان احمد به توضیحات معمار گوش فرا داد، طرح مورد پسند او قرار گرفت و تصویب كرد.

ساخت و ساز مسجد آبی چقدر طول کشید 

 7 سال ، 5 ماه و 6 روز طول کشید ...
ساخت مسجد بعداز هفت سال به پایان رسید. سرانجام، در روز جمعه، 2 ژوئن 1616، مراسم باشکوهی برای افتتاح مسجد، برگزار شد که سلطان و مقامات عالی رتبه دولتی نیز در آن حضور داشتند. روشنایی رنگارنگ در مسجد آبی، دیوارهای فانتزی آن که با کاشی تزئین شده، درهای ورودی آن مزین به مروارید، 6 مناره و نمای آن باعث شده تا سایه بان استانبول حتی زیباتر و تحسین برانگیزتر شود. در آن زمان مردم آن را "مسجد جدید" می نامیدند. پس از ساخت مسجدی دیگر در امینین نام مسجد جدید به "مسجد آبی" تغییر نام داد.
مسجد آبی( مسجد سلطان احمد ) یکی ازجاذبه های گردشگری استانبول می باشد که سالانه گردشگران زیادی از این مسجد دیدن می کنند. 

کاشی کاری های بی نظیر مسجد آبی
خصوصیات کلی بی نظیر مسجد آبی 

مسجد سلطان احمد به عنوان مجموعه ای ساخته شده است که شامل یک مکتب کلامی، یک لژ امپراطوری، آشپزخانه برای فقرا، مغازه های بازار برای جمع آوری پول برای کارهای تعمیر و نگهداری و یک کتابخانه کوچک است. این مسجد دارای یک حیاط بیرونی است که توسط چندین دروازه قابل دسترسی است، یک حیاط داخلی بلند که با سنگ مرمر سنگفرش شده و با یک گنبد کوچک احاطه شده است. در مرکز این حیاط یک چشمه  برای وضو وجود دارد که امروزه خشک شده است. این تنها مسجد استانبول است که دارای 6 مناره است؛ چهار تا از اینها دارای سه بالکن ودر دو مناره دیگر دو بالکن قرار دارد که در مجموع 16 بالکن میشود  که توسط پله های مارپیچی به هم می رسند. 
زمین داخلی مسجد با فرش پوشانده شده است  بنابراین مردم قبل از ورود مجبورند کفش های خود را دربیاورند. گرفتن عکس در داخل و استفاده از فلاش بدون هیچ مشکلی مجاز است. این مسجد به طور کلی در طول روز برای بازدید کنندگان باز است امازمان نماز برای مدت کوتاهی بسته می شود. در خروجی مسجد در صورت تمایل میتوانید كمك مالی اهدا کنید كه برای کارهای تعمیر و نگهداری از آن استفاده می شود. در طول شبهای تابستان نمایش های نور و صدا در پارک کنار مسجد برگزار می شود.

نمای زیبا از داخل مسجد سلطان احمد

نورپردازی بی نظیر در مسجد آبی 

مسجد آبی نه تنها به دلیل 6 مناره، بلکه به دلیل تزئینات داخلی و نورپردازی داخلی، یک مکانی منحصر به فرد می باشد. به دلیل رنگ آبی که بر فضای داخلی مسجد حاکم است، هنوز هم امروز به عنوان مسجد آبی شناخته می شود. مسجد آبی، یک سازه بی نظیر عثمانی با ظاهری زیبا، هر ساله توسط میلیون ها گردشگر محلی و خارجی بازدید می شود. آنچه بر ما تأثیر می گذارد، حفظ این میراث به بهترین شکل ممکن و کمک به انتقال آن به نسل های آینده است.
یاسمین سیر با ارائه بهترین خدمات گردشگری و مسافرتی در زمینه تور های ارزان استانبول و ترکیه،رزرو هتل های استانبول و.. در خدمت شما عزیزان می باشد.